Nezodpovedané otázky

V súvislosti s mojou kampaňou v komunálnych voľbách sa objavilo množstvo všeobecných obhajob zo strany súčasného vedenia obce publikovaných na sociálnych sieťach, dôležité otázky však nikdy neboli zodpovedané...


Váž. pán starosta,

poskytujete tu ľuďom len všeobecné slová obhajoby namiesto reakcie na konkrétne zistenia občanov... radšej nám prosím vysvetlite:

1. Čo konkrétne som zmiešal? V prípade ak ste v mojom spracovaní verejne dostupných informácii o hospodárení našej obce našiel akékoľvek konkrétne nezrovnalosti voči ich verejnému zdroju, budem len rád ak ma na nich upozorníte.

2. Ako je možné, že obec nakupovala najrôznejšie tovary a služby od rodiny zamestnanca obce, ktorého ste si dokonca vybral za svojho nástupcu, namiesto toho aby sme využívali lacnejších dodávateľov či veľkoobchod? Podpora miestneho podnikania obcou predsa končí tam, kde začína neefektívne, nehospodárne a iracionálne gazdovanie na úkor väčšiny občanov! Uvedomte si, že peniaze, ktoré ste jemu i ostatným platil neboli Vaše ale nás všetkých! Na to ste hrdý? Ak sa pozriete vôkol seba - vo väčšine obcí na Slovensku miestni podnikatelia sponzorujú obecné projekty, v Stakčíne bohužiaľ obec sponzoruje podnikateľov.

3. Ako je možné, že rodine Vášho vyvoleného nástupcu, súbežne s tým čo on poberal mzdu ako zamestnanec poverený kultúrnym referátom, boli fakturované usporiadania kultúrno-spoločenských podujatí (v celkovej hodnote 4.735,30 EUR)?

4. Ako je možné, že obec čaká s objednávkou špecifických služieb dovtedy kým je oprávnenie na ich poskytnutie zapísané do živnostenského listu manželky Vášho zamestnanca? A ako je možné, že v marci zaplatíme 1.100,00 EUR za internetové stránky, ktoré majú jednak hodnotu nanajvýš 500,00 EUR, a jednak ešte v auguste obsahujú kritické chyby?

5. Tvrdíte, že sa preinvestovalo 6,6 milióna EUR, bohužial nikto nevie kam... Na základe zverejnených faktúr od roku 2011 je možné objasniť smerovanie nanajvýš 2,5 milióna! To sme ostatné tovary a služby nakupovali na pokladničné doklady?

6. Tvrdíte, že sa zverejňuje “len niekoľko slov“ z faktúr a objednávok? A kde je pochovaná transparentnosť? To si má každý občan chodiť pýtať predloženie každej faktúry aby sme videli za čo sa vlastne platilo? Do roku 2011 nebol problém so skenovaním celých faktúr a ich zverejňovaním...

7. “Chodníky sú v poriadku a nové budujeme.“ ... za 155.000,00 EUR by sme pri vlastnej výrobe dlažby už mali mať vydlažbenú celú obec! A Vaše tvrdenie, že nami vyrobená dlažba je drahšia ako kúpená môže znamenať iba jediné, a to, že sa opäť nakupovali (alebo mali nakupovať) suroviny na jej výrobu od miestnych a nie od najlacnejších dodávateľov. Za ďalšie – prečo sa ako prvý nebudoval úsek chodníka od vlakovej stanice k centru obci, ale od vlakovej stanice v smere na Sninu? Myslíte, že bol menej vyťažený, než ten v smere do centra? Nebol! Každý kto šiel v smere od Sniny do centra obce a navyše 90% cestujúcich vlakom chodili roky po mlákach, blate a tme… (po tme chodia doteraz)… Nie menej zarážajúca je aj kvalita chodníkov – po niekoľkých rokoch sa asfaltové povrchy chodníkov rozpadávajú!

8. Ako občanom vysvetlíte tlačiarenské služby za viac než 21.000,00 EUR od jediného dodávateľa? Načo nám bol v decembri 2017 „propagačný mat., pozvánky, plagáty...“ za 1.890,10 EUR? A načo sme rovnakú sumu zaplatili v septembri 2018?

9. Ako vysvetlíte exkluzívne vzťahy so Sninskou stavebnou spoločnosťou? Prečo sa neuplatňujú pokuty a primerané zľavy za neskoré odovzdania? Prečo sa podpisujú dodatky, na základe ktorých sa zvyšujú celkové ceny zákazky a dochádza k vyplácaniu predtým než je zhotovené celé dielo? Tu sa nebavíme o centoch, ale o desaťtisícoch EUR!

10. Dotujete šport, kultúru a mimovládne organizácie – medzi dotovaním a bezhlavým rozdeľovaním financií je veľký rozdiel! Za dva roky rozdať 85.980,00 EUR, ktoré patria všetkým občanom, medzi cca 20 subjektov, z ktorých mnohé nemajú žiaden hromadný prínos pre našich občanov (ako „letecký“ klub Vášho vyvoleného nástupcu, klub vojenskej histórie, ktorý sa sem kvôli dotácii presťahoval, ZO zväzu včelárov Vášho zástupcu a ďalšie)

11. Spomínate, že na účtoch nechávate cca 150.000,00 EUR, mojou otázkou je či sa bavíme o zostatku po tom čo uhradíte Vaše objednávky od známych firiem – Odvodnenie priestranstva pred budovou ŽS – na parcelnom čísle 1342/3 za 23.822,68 EUR, Prekrytie rigolu a osadenie zábradlia na ul. Dobrianského za 7.855,02 EUR, Opravy na streche a fasáde budovy múzea za 14.756,00 EUR, alebo nám tieto financie necháte na vyplatenie Vašich objednávok?

Mohol by som pokračovať ďalej, ale predpokladám, že relevantných odpovedí sa nikdy nedočkám, tak ako mi dodnes chýba odpoveď na moje stanovisko k Vášmu verejnému vyjadreniu ku kauze altánok.

K informáciám o Vašej finančnej situácii – nikto ich od Vás nikdy nežiadal, no už dávno pominula doba, keď ľudia museli schovávať poctivo zarobené peniaze, aby im ostatní nezávideli. Máte na túto dolinu v domácnosti nadpriemerné príjmy, takže nevidím dôvod, prečo sa nimi tajiť, alebo sa nejako obmedzovať, do hrobu si ich nikto nevezme, ale to je samozrejme Vaša súkromná vec, ku ktorej mi neprináleží sa vyjadrovať. Škoda len, že sa v našej obci nešetrilo tak ako u Vás doma...

Vyjadrenie starostu obce na sociálnej sieti - č. 1


Viem, že to nemá zmysel, ale skúsim to vysvetliť. Kandidát na starostu obce zmiešal hrušky s jablkami. Chcel zaujať tak to dal na Matoviča. Som na to hrdý, že obec kupuje tovar v predajniach, ktoré majú prevádzky v obci a dáva prácu stakčínskym živnostníkom. Som veľmi rád, že obec môže dotovať šport, kultúru, mimovládne organizácie. Som rád, že máme družobné mesta v ČR, v Poľsku a na Ukrajine, že sa navštevujeme a spolupracujeme . Miestne komunikácie máme v poriadku, chodníky tiež a nové budujeme. Pri zverejňovaní faktúr sa napíše len niekoľko slov z faktúry. Faktúra za výmenu dvoch okien v budove ŠJ je aj za vystierkovanie kancelárie vedúcej školskej kuchyne, omietka MSP1, vyspravka omietky v školskej kuchyni, 2x maľba, osadenie a montáž sprchovacieho kúta v šatni ŠJ. Najlepšie by bolo vidieť celú faktúru a potom robiť závery. Čo sa týka korupcie. Ak máte nejaké podozrenie, treba dať trestné oznámenie. Kandidátovi na starostu sa nečudujem. Dnes sú v móde ľudia, ktorí kritizujú. Lenže treba vedieť aj robiť….

Zabudol som napísať, že podľa niekoho ako skorumpovaný starosta obce zanechávam na účtoch obce okolo 150 000 € a obec bude mať nulovú zadlženosť. Bývam v rodinnom dome po svokrovcoch, auto mám svokrove, desať rokov staré, na dovolenky nechodím... Za dvanásť rokov sme v obci preinvestovali viac ako 6,6 milióna € a z toho 4,2 € sme zabezpečili z eurofondov a dotácií. V obci sme mali vládny audit a kontrolu NKÚ. Z kontrol boli vypracované záznamy. To znamená, že sa nezistili nedostatky. Obec kontroluje hlavný kontrolór. Každá zákazka sa dá spochybniť, že je predražená. Obec pri zadávaní zákazky postupuje podľa zákona o VO a podľa platnej smernice.
Moja reakcia

Vyjadrenie starostu obce na sociálnej sieti - č. 2


...videl si predražený altánok? Asi si nevidel: Lebo v skutočnosti sú to dva altánky o rozmere 6x4 m. Takže spolu majú plochu 48 m2. Stavba je postavená z lepených hranolov 14x14 cm. Na celej streche je drevený podhľad a oceľový plech. V cene altánkov je aj výkop základu a oceľovo betónová platňa o ploche cca 50 m2. o hrúbke 15 cm. Taktiež v cene sú aj dva drevené stoly o dĺžke 3 m, štyri lavice o dĺžke 3 m a štyri lavice k ohnisku. Na internete sa predáva altánok 4x4 m za cca 1800 € + montáž cca 300 € + cca 200 € povrchová úprava. Pritom je to z hranolov 7x7 cm bez povrchovej úpravy a bez podkladu. Ak si to spočítame 2300x 3 je 6900 €. Podotýkam, že bez podkladu a bez stolov a lavíc. Fakturované bolo za to všetko 7785 €. Kde je to 100x predražené? Výmena dvoch plastových okien: v cene je aj otlčenie omietky v kancelárií vedúcej ŠJ, vystierkovanie a povrchová omietka MSP1, vybudovanie sprchovacieho kúta pre kuchárky, otlčenie, vysprávka a 2x vymaľovanie školskej jedálne. Všetko za cca 3 700 €.Moja reakcia

Váž. pán starosta,

skúsme informácie, ktoré prezentujete ohľadom altánku rozobrať podrobnejšie...

1. Prečo objednávate od stolára výrobu dvoch altánkov 6x4 namiesto jedného? Potom nám vzniká predraženie už len na zbytočne zdvojenej stredovej časti (stojkách, pätkách, podperách,...).

2. Prečo sa altánok nápadne podobá na prístrešok pre auto? Napríklad: http://www.drevodom.sk/pristresok-pult-pre-viac-aut alebo https://www.vetas.cz/.../dvojgaraz-pro-auto-se-sikmou... ?

3. Pokiaľ objednávate z ukrajinských katalógov kde majú v ponuke len rozmer 6x4 (čo by nám na základe štruktúry a kvality dreva rýchlo potvrdil každý skúsený drevár), nie je vhodné to robiť cez slovenských podnikateľov, nakoľko Ukrajinci Vám za sumu 6.000,00 EUR postavia na Slovensku celý drevodom...

4. 90% obcí na Slovensku si altánky nekupuje, ale svojpomcne stavia (so stavbou im nezištne pomáhajú miestny podnikatelia, keďže to robia i pre svoje deti a rodiny), v prípade, ak by chceli vyhotoviť kópiu toho nášho super dvojaltánku/dvojprístrešku pre auto, vyšla by ich presne na 2.620,00 EUR (a to sú všetky uvedené sumy maloobchodné vrátane DPH):

• 2 m3 hranolov = cca 450,00 EUR

• 7,5 m3 betónu = cca 450,00 EUR

• kvalitný ochranný náter = cca 250,00 EUR

• 50 m2 plech trapéz = cca 350,00 EUR

• 50 m2 kari sieť 6mm = cca 300,00 EUR

• 50 m2 poistná hydroizolácia = cca 60,00 EUR

• 50 m2 OSB doska 25 mm na poďhľad = cca 590,00 EUR

• 8x oceľová pätka do betónu = cca 70,00 EUR

•skrutky a drobný materiál = do 100,00 EUR

5. ak by sme patrili medzi 10% obcí, krtoré si môžu dovoliť objednať altánok, tak by altánok a oddychová zóna mali vyzerať napríklad ako v Letanovciach, a pritom ich celá táto krásna realizácia vrátane stolov a lavičiek vyšla na 5.067,00 EUR s DPH.Úvod Pravda o Stakčíne Nezodpovedané otázky

Zdroj hospodárskych a ekonomických ukazovateľov: www.stakcin.eu, www.stary.stakcin.eu Právo na drobné chyby a nepresnosti vyhradené.

Pravda o obci Stakčín

V prípade akýchkoľvek otázok ma môžete kontaktovať!


JUDr. Dávid Fedorko

E-mail: d.fedorko@stakcin.sk

Úvod Pravda o Stakčíne